بستن

جستجو محصولات


دام> پودر استریل تزریقی
دام> سوسپانسیون تزریقی
دام> سوسپانسیون خوراکی


ترامانيكسين 30

تصویر مقالات
مقالات

آخرین اخبار

ترامانيكسين 30

ترامانيكسين 30®

%اکسی تتراسایکلین 30LA    فلونیکسین %2+ 

:این دارو در یک نگاه

-دارويي موثر و تاييد شده سازمان غذا و داروی آمریکا FDA

یک ترکیب مؤثر حاوی یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف و یک ضد التهاب غیر استروئیدی قوی

دارویی با طیف اثر وسیع بر علیه باکتریهای گرم مثبت و منفی.

انتخاب اول در درمان پنومونی باکتریایی ناشی از گونه های پاستورلا، التهاب پستان، متریت و التهاب دستگاه گوارش در گاو.

ترکیبی از دو دارو در قالب یک محصول با اثربخشی طولانی مدت.

درمان سریع و موثر با دز مصرف پائین تر.

:دسته دارویی: آنتی بیوتیک+ضدالتهاب

:ترکیب

هر ميلي ليتر از محلول تزریقی حاوي 300 ميلي گرم اکسی­تتراسایکلین (بصورت ملح دی هیدرات) و 20 ميلي گرم فلونیکسین(بصورت ملح مگلوماین) مي باشد .

:گونه هدف گاو

:فارماکولوژی دارو به اختصار

اکسی تتراسایکلین عضوی از گروه آنتی بیوتیک­های تتراسایکلین است و از تخمیر استرپتومایسس ریموسوس تولید می­شود. به طور کلی به عنوان باکتریواستاتیک عمل می­ کند و سنتز پروتئین را در میکروارگانیسم ­های حساس مهار می­ نماید. فلونیکسین یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی NSAID با اثر ضد التهابی، تب بر و ضد درد است.

ترامانیکسین 30  به نحوی فرموله شده است که خاصیت ضدالتهابی خود را برای 24 تا 36 ساعت و خاصیت آنتی باکتریال طولانی اثر خودرا برای 5 تا 6 روزمتوالی پس از یکبار تزریق حفظ می­نماید.

:موارد مصرف

این دارو در درجه اول برای درمان بیماری تنفسی گاو BRD ناشی از پاستورلا همولیتیکا، که در آن اثرات ضد التهاب و ضد تب نیز لازم است، تجویز می­ گردد. علاوه بر این، طیف گسترده ای از ارگانیسم ­ها، از جمله گونه­ های پاستورلا، آرکانوباکتریوم پیوژنز، استافیلوکوکوس اورئوس و برخی از مایکوپلاسماها در شرایط آزمایشگاهی به اکسی تتراسایکلین حساس هستند. بنابراین، ترامانیکسین 30 ممکن است در درمان بیماری های عفونی در گاو ناشی از چنین ارگانیسم­ هایی که نیاز به اثر ضد التهاب و ضد تب توأماً دارند نیز استفاده شود.

:میزان و نحوه مصرف

این دارو به روش تزریق عمیق عضلانی و تک دز به میزان 1 میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن معادل با 30 میلی گرم اکسی تتراسایکلین و 2 میلی گرم فلونیکسین به ازای هر کیلوگرم وزن زنده دام توصیه می­شود.

حداكثرحجم تزريق برای هر محل 15 میلی لیتر می­باشد که درصورت نیاز به تزریق بیشتر، تزریق درمحل­ هاي جداگانه صورت گیرد.

:موارد منع مصرف

از تزریق وریدی دارو خودداری کنید.

در مواردی که احتمال زخم یا خونریزی گوارشی و حساسیت به محصول وجود دارد منع مصرف دارد. حساسیت به عوارض جانبی مرتبط با دارو در هر دام بیمار متفاوت است. دام های بیماری که در معرض بیشترین خطر برای عوارض جانبی قرار دارند، دام های دهیدراته، تحت درمان با دیورتیک ، یا دام هائی همراه با اختلال عملکرد کلیوی، قلبی عروقی و یا کبدی هستند لذا تزریق دارو در این دام ها مجاز نمی­ باشد.

:تداخل دارویی

از مصرف همزمان داروهای نفروتوکسیک بالقوه باید اجتناب شود.

از مصرف سایر NSAID ها همزمان یا 24 ساعت پس از مصرف فلونیکسین مگلوماین خودداری شود..

:احتیاط

در حیوانات کمتر از 6 هفته یا در حیوانات مسن با احتیاط مصرف شود.

استفاده از تتراسایکلین ها در طول دوره رشد دندان و استخوان، از جمله اواخر بارداری، ممکن است منجر به تغییر رنگ آنها شود.

از تماس مستقیم دارو با چشم و پوست جلوگیری شود.

اگرچه این محصول به خوبی تحمل می­ شود، گاهی اوقات ممکن است یک واکنش موضعی گذرا مشاهده شود.

دور از دسترس و دید اطفال نگهداری شود.

:زمان پرهیز از مصرف

گوشت: 12 روز پس از آخرین تزریق.

:شرایط نگهداری

در مکان خشك و دماي 15 تا 25 درجه سانتي­گراد، دوراز نور و يخ زدگي نگهداري گردد.

:بسته بندی

ویال های مولتی دز 20، 50 و 100 میلی لیتری قهوه ای همراه با فلیپ آف کپ.

 

:%فارماکوداینامیک ترامانیکسین 30

تتراسایکلین­ ها خانواده­ای از آنتی بیوتیک­ های باکتریواستاتیک با طیف عمل وسیع می باشند که سنتز پروتئین را در میکروارگانیسم های حساس مهار می­ کنند. تتراسایکلین­ ها از جمله اکسی تتراسایکلین بر روی بسیاری از باکتری­های گرم مثبت و گرم منفی مؤثر هستند. در داخل سلول، اکسی تتراسایکلین به طور برگشت ناپذیر به گیرنده‌های تحت واحد 30S ریبوزوم باکتری متصل می‌شود و در صورت انتقال آمینواسیل RNA به محل گیرنده در کمپلکس ریبوزوم RNA t، در اتصال اختلال ایجاد می‌کند و به طور مؤثر از افزودن اسیدهای آمینه به زنجیره پپتیدی، سنتز پروتئین جلوگیری می­کند. فلونیکسین مگلومین یک مسکن غیر مخدر غیر­استروئیدی نسبتا قوی با خواص ضد التهابی، ضد اندوتوکسیک و ضد تب است.  فلونیکسین مگلومین به عنوان یک مهار کننده برگشت پذیر سیکلواکسیژناز، آنزیم مهم در مسیر آبشار اسید آراشیدونیک که مسئول تبدیل اسید آراشیدونیک به اندوپروکسیدهای حلقوی است، عمل می­کند. در نتیجه، سنتز ایکوزانوئیدها، واسطه های مهم فرآیند التهابی درگیر در ایجاد تب ، درک درد و التهاب بافتی، مهار می­شود. فلونیکسین از طریق تأثیراتش بر روی آبشار اسید آراشیدونیک، از تولید ترومبوکسان، یک تجمع کننده قوی پلاکتی و منقبض کننده عروقی که در طول لخته شدن خون آزاد می­شود، جلوگیری می­کند. فلونیکسین اثر ضد تب خود را با مهار سنتز پروستاگلاندین E2 در هیپوتالاموس اعمال می­کند و با مهار مسیر آبشار اسید آراشیدونیک و همچنین با سرکوب تشکیل ایکوزانوئید و در نتیجه جلوگیری از دخالت آنها در بیماری های مرتبط با اندوتوکسین، یک اثر ضد آندوتوکسیک ایجاد می­ کند HPRA, 2018.

:مقاومت نسبت به دارو

مقاومت اکتسابی برخی باکتریها به اکسی تتراسایکلین طی مطالعات انجام شده، اثبات شده است. چنین مقاومتی معمولاً با واسطه پلاسمید است. مقاومت متقاطع به سایر تتراسایکلین ها رخ می­ دهد لذا درمان مداوم با دوزهای پایین این دارو نیز می­ تواند منجر به افزایش مقاومت به سایر آنتی بیوتیک­ ها شود HPRA, 2018.

:%فارماکوکینتیک ترامانیکسین 30

پس از جذب، تتراسایکلین ها به خوبی در سراسر بدن توزیع می­ شوند و بیشترین غلظت آن در کبد، طحال، کلیه و ریه یافت می­ شود. تتراسایکلین ها به آهستگی از طریق ادرار دفع می­ شوند و این امر ماندگاری طولانی آنها در خون را اثبات می ­کند.

فلونیکسین با درجه بسیار بالایی به پروتئین پلاسما متصل می­ شود و از این رو حجم توزیع عمومی آن کم است. بخش غیر متصل در سراسر مایعات بدن از جمله CNS توزیع می­ شود و تمایل به تجمع در بافت ملتهب دارد. دفع کلیوی کمک زیادی به حذف فلونیکسین از بدن می­ کند.  

پارامترهای فارماکوکینتیک این دارو پس از تجویز عضلانی دوز توصیه شده از محصول به گاو (2 میلی گرم فلونیکسین و 30 میلی گرم اکسی تتراسایکلین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) در جدول شماره یک ذکر شده است HPRA, 2018.

 

T1/2 elimination(hrs)

TMax (hrs)

AUC((µg/ml/hr)

CMax (µg/ml)

Active subestance

36.54

5.1

376.5

11.11

Oxytetracycline

4.51

1.0

11.22

2.4

flunixin

جدول شماره 1 : پارامترهای فارماکوکنتیک ترامانیکسین 30%

 

:بحث و نتیجه گیری

ترامانيكسين 30 دارويي حاصل از ترکیب يك آنتي بيوتيك و يك ضد التهاب به ترتيب شامل اكسي تتراسايكلين 30% طولاني اثر و فلونكسين  2%مي­ باشد. آنتی بیوتیک آن اکسی تتراسایکلین( 300 میلی گرم در هر میلی لیتر ) از خانواده تتراسایکلین­ها می باشد که دارای طیف اثر وسیعی است و پروتئین سازی را در طیف اعظمی از میکرو ارگانیسم­های حساس به تتراسایکلین­ها از جمله باکتریهای گرم مثبت و منفی مهار می­نماید و ضد التهاب آن فلونیکسین مگلومین (20میلی گرم در میلی لیتر) است که یک ضد التهاب غیر استروئیدی، ضد تب و ضد اندوتوکسیک می­باشد.

فلو نيكسين مگلومين يك اسيد ضعيف است و داراي پروتئين بايندينگ بالايي است (حدوداٌ 99% ) اما قسمت آزاد و باند نشده آن در داخل بافتها نفوذ مي­كند، در گاوها حذف اوليه آن صفراوي است و درصد كمي از آن از طريق ادرار دفع مي­گردد. تحمل این دارو برای دام بسیار آسان بوده و شاید در محل تزریق واکنش­های گذرا ظاهر شود که بزودی و بدون نیاز به درمان برطرف خواهد شد. تجویز این دارو در دام­هایی که به هر کدام از دو داروی اکسی تتراسایکلین و فلونیکسین حساسیت دارند، توصیه نمی گردد. در اولین تجویز این دارو امکان ایجاد هموگلوبینوری موقت وجود دارد که به صورت تیره شدن رنگ ادرار مشاهده می­گردد که البته گذرا و موقت بوده و به راحتی برطرف می گردد.

مطالعات جداگانه­اي در سراسر دنيا مبني بر مقايسه اثر درماني تجويز اين دارو كه تركيبي از يك آنتي بيوتيك و يك ضد التهاب است و تجويز جداگانه اين دارو در درمان بيماري­هاي مختلف، از جمله درمان پنوموني ناشي از پاستورلاهموليتيكا صورت گرفته است که این مطالعات تاثير بسیار سریع تر این داروی ترکیبی در كاهش دماي ركتال، كاهش تب، افزايش اشتها و درمان سريع و بهبود حال عمومي دام را نشان داده اند Selman et. al.1986.

در مطالعه­ ی دیگري تجويز اين داروي تركيبي با تجويز  فلونيكسين به تنهايي و اكسي تتراسايكلين به تنهايي در درمان اندومتريت در دوران پس از زايمان مقايسه شده است. این مطالعه بر روی گاوهای 3 تا 9 ساله در 40 تا 60 روز پس از زایمان صورت گرفته است و نمونه های اندومتریال از گاوهایی که ضخامت رحمی آنها در سونوگرافی بیشتر از 5/3 سانتی متر بوده است، جمع آوری شد. نتیجۀ این مطالعه نشانگر بهبود سریع اندومتریت در گاوهایی بود که ترکیبی از اکسی تتراسایکلین30% و فلونیکسین 2 % را دریافت کرده بودند، در حاليكه در مواردي كه اين دارو بصورت تنها تجويز شده بود درمان با تاخير معني داري صورت گرفت Cagatay et al. 2007.

در مطالعه ای دیگر Keita و همکاران (2007)، تأثیر تجویز تک دز ترکیب اکسی تتراسایکلین طولانی اثر و فلونکسین Oxy/Flu) را با تجویز تنها اکسی تتراسایکلینOxy و تیل مایکوزین(TIL در گوساله های جوان که از بیماریهای حاد دستگاه تنفسی رنج می­ بردند مورد مقایسه قرار دادند. در این تحقیق 6 ساعت پس از درمان، دمای رکتال در گروه درمان شده باOxy / Flu  کاهش معنی داری در مقایسه با گروه درمان شده با TIL و Oxy  نشان داد (p=0.009) و  این تغییر در طول 24 ساعت بین گروه درمان شده با oxy / Flu و گروه درمان شده با TIL  و Oxy  حفظ شد (p‹0.001). لذا این محققین چنین نتیجه گرفتند که درمان با oxy / Flu  در مقایسه با Oxy  و TIL تأثیرات مثبت بالینی بسزایی را منجر می شود که نمودار شماره یک تغییرات دمای رکتوم در مدت مطالعه را  نشان مي­دهد.

نمودار شماره 1:تغییرات دمای رکتوم به صورت گروهی در طول زمان

 

 

با استناد به مطالعات صورت گرفته در خصوص تأثیر بسزا و سريع اين دارو در مقایسه با تجویز جداگانه اکسی تتراسایکلین و فلونیکسین در بيماريها كه در طول سال شاهد بروز آن در سراسر دنيا مي باشيم که همواره نیاز به تجویز آنتی بیوتیک و ضد التهاب بصورت همزمان دارند،  این دارو به عنوان انتخاب اول در درمان چنین مواردی توصيه مي­گردد. لذا شركت دانش بنیان، تحقيقاتي و داروسازي عرفان دارو در جهت توليد اين دارو گامي فراتر به سوي نوآوري در دارو ها برداشته و اقدام به توليد اين دارو به شكل محلول استریل تزریقی با فرمولاسیون بهینه و کیفیتی برتر نموده است و در این عرصه همواره از نظرات و پيشنهادات دامپزشكان گرامی و کلینیسین های محترم و نیز متخصصین مرتبط با صنعت تولید داروهای دام و طیور استقبال می­ نماید.

Reference:

-Health Product Regulatory Authority (HPRA), 2018. CRN008SQR.

-Selman IE. Allan EV., and Dalgleish RG .1986, Effects of Flunixin Meglumine and oxytetracycline therapy alone and in combination, in calves with experimentally Induced pneumonic pasteurellosis, proceeding 14 th world congress on Diseases of cattle 1: 606-610.

-Cagatay tek, Ahmet sabuncu, Serkan ikiz, Funda bagcigil, Mehmet can gunduz, m. Ragip kilicarslan and Yakut ozgur. 2007. .The effect of a single administration of parenteral oxytetracycline and flunixin meglumine combination on the reproductive performance of dairy Cows with subclinical endometritis. Turk. J. Vet. Anim. Sci. 34(4): 319-325.

-Keita K., Pommier P., Pagot E., Couper A. and Cromie L. 2007, A Combination oxytetracycline / flunixin treatment of respiratory infection in cattle. Revue J. Med. Vet. 158(02): 86-91.

 

 

گروه علمی و تحقیقاتی شرکت دانش بنیان، تحقیقاتی و داروسازی عرفان دارو.

 


آدرس دفتر مرکزی:

تهران،شهرک غرب،بلوار دادمان غربی ،بین ایمان و معراج ، پلاک 137

88590950-9